• Interia.pl

Kanał dla kibiców kolarstwa

• Aktualności ze świata kolarstwa
  • Włoszczowska trzecia, zwycięstwo Pendrel

Wicemistrzyni olimpijska z Pekinu Maja Włoszczowska (CCC Polkowice) zajęła w Houffalize trzecie miejsce w drugich w sezonie zawodach Pucharu Świata w kolarstwie górskim. Zwyciężyła mistrzyni świata Kanadyjka Catharine Pendrel przed Francuzką Julie Bresset.

• Enrico Gasparotto wygrał klasyk Amstel Gold Race

Włoch Enrico Gasparotto z ekipy Astana wygrał w holenderskim Valkenburgu klasyk kolarski Amstel Gold Race. Po zaciętym finiszu pod górę wyprzedził Belga Jelle Vanenderta oraz zwycięzcę ubiegłorocznego Tour de Pologne Słowaka Petera Sagana.

• Marek Rutkiewicz wygrał 27. Hellena Tour

Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) wygrał w niedzielę w Kaliszu czteroetapowy, 27. wyścig kolarski Hellena Tour 2012. Na mecie ostatniego etapu triumfował Czech Martin Hacecky (ASC Dukla Praga).

• Ranking UCI: Sagan awansował na drugie miejsce

Zwycięzca ubiegłorocznego Tour de Pologne Słowak Peter Sagan awansował na drugie miejsce w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Prowadzi nadal Belg Tom Boonen.

• Rosyjski kolarz przyznał się do stosowania dopingu

Rosyjski kolarz Denis Galimzjanow przyznał się we wtorek do stosowania niedozwolonego środka dopingowego - erytropoetyny (EPO). Dzień wcześniej zawodnik grupy Katiusza został tymczasowo zawieszony przez Międzynarodową Federację Kolarską.

• Joaquim Rodriguez zwyciężył w Strzale Walońskiej

Hiszpan Joaquim Rodriguez z rosyjskiej ekipy Katiusza wygrał w belgijskiej miejscowości Huy kolarski klasyk Strzała Walońska. Po finiszu pod górę wyprzedził Szwajcara Michaela Albasiniego oraz faworyta gospodarzy Philippe'a Gilberta.

• Dookoła Trydentu: Huzarski w czołówce

Bartosz Huzarski zajął dziesiąte miejsce na drugim etapie wyścigu kolarskiego Dookoła Trydentu. W klasyfikacji generalnej polski zawodnik niemieckiej grupy NetApp jest dziewiąty. Prowadzi Szwajcar Matthias Frank (BMC).

• Londyn 2012 - wypadek Włoszczowskiej na olimpijskiej trasie

Maja Włoszczowska uległa wypadkowi podczas rekonesansu trasy olimpijskiej w Londynie. Rana przy łokciu prawej ręki okazała się na tyle głęboka, że lekarze założyli kolarce siedem szwów. Na szczęście srebrna medalistka igrzysk w Pekinie nie złamała kości.

• Riccardo Ricco zawieszony na 12 lat

Riccardo Ricco został zawieszony na 12 lat przez włoski trybunał antydopingowy. Jest to kara za przeprowadzanie na własną rękę autotransfuzji krwi, której 28-letni kolarz omal nie przypłacił życiem.

• Dookoła Trydentu: Szmyd na podium

Sylwester Szmyd z ekipy Liquigas zajął trzecie miejsce w wyścigu Dookoła Trydentu, stanowiącym dla wielu kolarzy próbę generalną przed Giro d'Italia. Zwyciężył Włoch Domenico Pozzovivo z zespołu Colnago.

• Maksim Iglinski zwycięzcą klasyku Liege-Bastogne-Liege

Kolarz z Kazachstanu Maksim Iglinski wygrał po samotnym finiszu najstarszy klasyczny wyścig Liege-Bastogne-Liege. Zawodnik ekipy Astana wyprzedził o 21 sekund Włocha Vincenzo Nibalego, którego doścignął tuż przed bramką oznaczającą ostatni kilometr.

• Ranking UCI: Sagan spadł na czwarte miejsce

Zwycięzca Tour de Pologne 2011 Słowak Peter Sagan spadł z drugiego na czwarte miejsce w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Nowym wiceliderem został jego kolega z grupy Liquigas - Włoch Vincenzo Nibali. Prowadzi Belg Tom Boonen (Omega-Quick Step).

• Dodatkowe trzy "dzikie karty" w Tour de Pologne

Argos Shimano, Utensilnord Named i Farnese Vini-Selle Italia uzupełnią stawkę ekip zaproszonych na Tour de Pologne. W wyścigu wystartuje łącznie rekordowa liczba 25 zespołów, czyli 200 kolarzy - poinformowali w poniedziałek organizatorzy.

• Tour de Romandie - Thomas wygrał prolog, 16. miejsce Kwiatkowskiego

Brytyjczyk Geraint Thomas z grupy Sky wygrał w Lozannie prolog kolarskiego wyścigu Tour de Romandie - jazdę indywidualną na czas długości 3,34 km. Najlepszy z Polaków - Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quickstep) - zajął 16. miejsce.

• Maj pracowitym miesiącem polskich kolarzy

Zbliżający się miesiąc będzie dla polskich kolarzy wyjątkowo pracowity. W kalendarzu BGŻ ProLigi znalazły się bowiem aż cztery imprezy, w tym trzy wyścigi etapowe.

• Tour de Pologne: Z Karpacza do Krakowa

Blisko 1250 kilometrów, siedem etapów, 25 zespołów i 200 kolarzy - to najważniejsze liczby 69. Tour de Pologne. Wyścig odbędzie się w dniach 10-16 lipca na trasie z Karpacza do Krakowa.

• Olejnik trzeci na 1. etapie wyścigu Dookoła Bretanii

Michał Olejnik (Team Veranda Rideau - Super U) zajął trzecie miejsce na pierwszym etapie Wyścigu Dookoła Bretanii, uzyskując identyczny czas jak zwycięzca Francuz Benjamin Le Montagner.

• Tour de Romandie: Paterski piąty na mecie pierwszego etapu

Brytyjczyk Bradley Wiggins z grupy Sky wygrał w La Chaux-de-Fonds pierwszy etap kolarskiego wyścigu Tour de Romandie (184,4 km) i został nowym liderem wyścigu. Najlepszy z Polaków - Maciej Paterski (Liquigas) finiszował na piątym miejscu.

• Tour de Romandie - Hivert wygrał drugi etap, Wiggins nadal liderem

Francuz Jonathan Hivert z grupy Saur - Sojasun wygrał w Moutier drugi etap (149,1 km) kolarskiego wyścigu Tour de Romandie. Liderem pozostał Brytyjczyk Bradley Wiggins (Sky). Najlepszy z Polaków - Maciej Paterski (Liquigas) był w czwartek dwunasty.

• Kowal: Będzie projekt ustawy dot. zniesienia gimnazjów

Szef PJN Paweł Kowal poinformował w poniedziałek, że trwająca od kilku dni akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przewidującej zniesienie gimnazjów cieszy się dużą popularnością; po zebraniu podpisów projekt ma trafić do Sejmu.